Jesuit High School Tampa
Forming young men in the Tampa Bay area since 1899
Men For Others

INDIVIDUAL STATE CHAMPIONS


* 60 Individual and Relay State Championships by 56 Jesuit Athletes *


Click for a PDF of this list


CROSS COUNTRY
(1 State title)

• Andy Biladeau ’05
o 2003 – Class 2A - 5k (15:21)


SWIMMING
(20 State titles by 20 individuals)

• Peter Montero ’69
o 1969 – Class A - Diving (396.00)

• Kris Wiebeck ’01
o 1999 – Class 2A - 100 back (51.32)

• Tommy Wyher ’07
o 2003 – Class 1A - 100 back (52.51)
o 2004 – Class 1A - 100 back (50.83)
o 2004 – Class 1A - 100 fly (50.63)
o 2005 – Class 1A - 100 back (49.65)
o 2005 – Class 1A - 100 fly (48.35)
o 2006 – Class 1A - 100 back (49.93)
o 2006 – Class 1A - 100 fly (48.13)

• Austin Sellers ’15
o 2014 – Class 2A - 100 breast (55.59)

• Tommy Shaffer ’16
o 2015 – Class 2A - 100 free (46.42)

• Byrne Litschgi ’16, Will Sands ’17, Sam Sands ’18, Tommy Shaffer ’16
o 2015 – Class 2A - 200 Free Relay (1:26.37)

• Byrne Litschgi ’16, Chris Jennings ’18, Matthew Dieffenthaller, Tommy Shaffer ’16
o 2015 – Class 2A - 200 Medley Relay (1:36.01)

• Chris Jennings ’18, Stephen Dawes ’17, Will Sands ’17, Sam Sands ’18
o 2016 – Class 2A - 200 Free Relay (1:26.61)

• Brendan Driscoll ’19
o 2017 – Class 2A - 500 free (4:29.50)
o 2018 – Class 2A - 500 free (4:32.29)

• Nicholas Shaffer ’21, Anthony Kirchner ’20, Robbie Shaffer ’19, Alex Caceres ’19
o 2018 – Class 2A - 200 Medley Relay (1:36.91)

• Nicholas Shaffer ’21
o 2020 – Class 2A - 200 IM (1:50.83)

• Nicholas Shaffer ’21, Liam Schindler ’23, Erick Magalhaes ’23, Sam Prabhakaran ’21
o 2020 – Class 2A - 200 Medley Relay (1:35.82)

• Sam Prabhakaran ’21, Geoffery Trieloff ’21, Liam Schindler ’23, Nicholas Shaffer ’21
o 2020 – Class 2A - 400 Free Relay (3:10.22)


TENNIS
(3 State titles by 2 individuals)

• Andrew Laflin ’98
o 1998 – Class 4A – Singles

• Ryler DeHeart ’02
o 2000 – Class 2A - Singles
o 2002 – Class 2A - Singles


TRACK & FIELD
(13 State titles by 17 individuals)

• John Prida ’53
o 1952 – Class 2A - Long Jump (22-7)

• Bill Dean ’79, David Retherford ’79, Pat Massari ’78, Steve Boling ’78
o 1978 – Class 3A - Mile Relay (3:22.1)

• Beau Burroughs ’04
o 2004 – Class 2A - Discus (178-2)
o 2004 – Class 2A - Shot Put (61-7.5)

• Andy Biladeau ’05
o 2004 – Class 2A - 1600-meter run (4:17.44)
o 2005 – Class 2A - 1600-meter run (4:11.63)

• Hunter Clasen ’07
o 2006 – Class 2A - 400-meter run (47.54)

• James Osborne ’06
o 2006 – Class 2A - 3200-meter run (9:28.07)

• Mike Akins ’06, Connor Revord ’09, Cade Rivard ’06, Hunter Clasen ’07
o 2006 – Class 2A - 4 x 800 Relay (7:54.56)

• Connor Revord ’09, Carson Holton ’08, Logan Trimble ’09, Michael McEnany ’09
o 2008 – Class 2A - 4 x 800 Relay (7:56.30)

• Connor Revord ’09
o 2009 – Class 2A - 1600-meter run (4:21.51)

• Logan Trimble ’09, Connor Revord ’09, Michael McEnany ’09, Jordan Schilit ’09
o 2009 – Class 2A - 4 x 800 Relay (7:47.87)

• Nick Catchur ’14
o 2013 – Class 2A - Pole Vault (14-6)


WRESTLING
(23 State titles by 16 individuals)

• Jose Dominguez ’78
o 1978 – 126 lbs - Class 3A

• Brett McGill ’87
o 1986 – 112 lbs - Class 3A

• Mike Maguire ’96
o 1996 – 112 lbs - Class 4A

• Xavier Steiner ’96
o 1996 – 152 lbs - Class 4A

• John Soloman ’99
o 1999 – 160 lbs - Class 4A

• Alex Enriquez ’04
o 2003 – 135 lbs - Class A
o 2004 – 152 lbs - Class 1A

• Austin Underwood ’14
o 2014 – Hwt. - Class 2A

• Nick Mosco
o 2015 – 220 lbs - Class 2A

• Adam Lewis ’16
o 2015 – 145 lbs - Class 2A
o 2016 – 145 lbs - Class 2A

• Brian Buser ’16
o 2016 – 182 lbs - Class 2A

• Julian Ramirez
o 2016 – 152 lbs - Class 2A

• Braden Basile ’22
o 2019 – 113 lbs - Class 2A
o 2020 – 120 lbs - Class 2A

• Ethan Basile ’20
o 2019 – 145 lbs - Class 2A
o 2020 – 145 lbs - Class 2A

• Kai Owen
o 2019 – 106 lbs - Class 2A
o 2020 – 106 lbs - Class 2A

• Tom Crook ’22
o 2019 – 120 lbs - Class 2A
o 2020 – 126 lbs - Class 2A
o 2021 – 138 lbs - Class 2A

• Jack Crook ’22
o 2021 – 145 lbs - Class 2A

powered by finalsite